Ο παρών δικτυακός τόπος φιλοδοξεί να αποτελέσει μια πύλη πληροφόρησης και ενημέρωσης για τα σχολικά δρώμενα αλλά και άλλα γεγονότα που συμβαίνουν στην Ελλάδα ή τον κόσμο και μπορεί να μας ενδιαφέρουν.

Ειδικότεροι στόχοι μας είναι η καλλιέργεια του αισθήματος κοινότητας στο σχολείο ώστε μαθητές, γονείς και εκπαιδευτικοί να νιώθουν ότι ανήκουν σε αυτό, η γνωστοποίηση καλών πρακτικών στον τομέα της παιδαγωγικής και της εκπαίδευσης που έχουν υλοποιηθεί στο σχολείο μας και η επικοινωνία με τους γονείς για τη σχολική καθημερινότητα.

Στο πλαίσιο αυτό υπάρχει απόλυτος σεβασμός των προσωπικών δεδομένων των μαθητών και τηρείται αρχείο αδειοδότησης για την εμφάνιση προσωπικών δεδομένων ανηλίκων από τους γονείς-κηδεμόνες τους.